Van-e politikamentes iskola, és ha mégis, akkor miért nincs?

            Az iskola „depolitizálása” nem oly régen minden menedzseri terv kötelező princípiuma volt, ott díszelgett minden dokumentum elején, s pont olyan üres szólam volt, mint a többi. De legalább volt, deklaratív szinten, mint vágyott ideál, tűnő délibáb.

Van-e ma politikamentes[1] iskola?

Az oktatás prioritás – emlékszünk a szlogenre? S nagyon helyes, hogy az, az elv megmaradt a politikai generációváltás után is, csupán az értelmezése alakult át. Mert míg korábban a politikus az oktatásmenedzser hívó szavára minden erejével védte az iskolát[2], s nem ment úgy a választókerületbe, hogy meg ne kérdezte volna az iskolaigazgatókat, hogy miben lehet segítségükre[3], mára a viszonyok jelentősen átalakultak: a politikus irányít, előír, döntéseket hoz, valahonnan tudja, mit kell az iskolában csinálni, és azt közli az oktatásmenedzserrel, az pedig kérdez, vagy végrehajt.

Az iskolának nagy szüksége van a politikai érdekképviselet támogatására, közbenjárására, védőhálójára. Nincs olyan oktatási intézményünk, ami ne úgy jött volna létre, hogy azt valamely politikus-csoport támogatta volna, kezdeményezte volna, vagy karolta volna fel. A kérdés csupán az, hogy az ünnepélyes iskolaavató után meddig maradnak a vendégek az iskolában: meddig gondolják úgy, hogy meghatározhatják az iskola hitvallását, gondolkodását, a menedzsment stílusát, irányát, a szereplőket magukat.

Meddig szivárog be és le a politika az oktatási intézményekbe?

Megszoktuk, hogy vannak politikai döntések, kinevezések, állások egy bizonyos szintig. Vannak főtanfelügyelők, főtanfelügyelő helyettesek, akiket pártok jelölnek. A vezető funkciók elosztása helyi szinten, politikai egyezségek során zajlik. A pártok jelöltjei szakemberek, szakpolitikusok, akik többé-kevésbé részt vesznek a politikai[4] életben is. Sokan közülük egyébként versenyvizsgáztak is, valahol bizonyították szakmai tudásukat. Ugyanígy a tanfelügyelők is.

Mit felügyel a tanfelügyelő?  Az utóbbi években nemcsak a tanfelügyelőségek szervezeti rajza alakult át, hanem a munkaköri leírások is. De a szerepmódosulásokat leginkább a napi gyakorlatban lehet észrevenni. Míg korábban teljesen természetes volt, hogy egy tantárgy Országos Szakmai Bizottsága az ország tanfelügyelőiből állt, s azok képesek voltak szakmai döntéseket hozni, és egy tantárgyverseny országos szakaszán a tanfelügyelők javítottak dolgozatot, s meg lehetett bízni az ízlésükben, ezt ma már aligha lehetne megvalósítani.[5] Az adminisztratív feladatok megszaporodása betölti a napjukat, s nem ritkán szabadidejükben foglalkoznak szakmai feladatokkal. A járvány idején maszkokat számoltak és teszteket osztottak, feladatlapokat fénymásoltak, s vittek ki az elzárt településekre, vizsgaidőszakban dolgozatokat szállítottak akkor, amikor a legnagyobb szükség lett volna a szakmai tudásukra. Jellemzően több a tematikus ellenőrzés a szakellenőrzések rovására.[6] Jellemzően több a politikai[7] közlemény a módszertan körökön, mint a módszertani útmutatás. És mindez hatványozottan igaz a szórványban. Miközben sokan közülük kiváló szakemberek, jó menedzserek, tiszteletre méltó személyiségei közösségüknek, akiknek olyan értékeik vannak, amelyekre nem tart igényt a mai oktatási rendszer.

Nyíltan eddig nem mondtuk ki, hogy az igazgatói állások is politikaiak lennének, bár tudott volt, hogy a hatalmon levő pártoknak voltak preferenciáik. A korábbi szégyenlősködő szálhuzogatással szemben ma mintha baltával akarnánk hímezni.

Azt hinnénk, itt a küszöb, s mindez nem ömlik be az iskolába. Sőt, voltak korszakok, amikor kifejezetten hangsúlyozták, hogy az iskolában nem lehet politikai[8] tevékenységet folytatni. De ki ne látott volna politikust a tanévnyitókon, ballagásokon, díszasztaloknál és mikrofonokkal a kezükben. Ki ne látott volna Mikuláskísérő polgármester-krampuszt valamikor két nappal a vakáció előtt, amikor a magyar gyermek rég elfelejtette a Mikulást, és nincs elég zűrzavar a fejében Moșu, a Santa, az Angyal és a Jézuska kapcsán, akik ilyenkor télen szoktak jönni, van, hogy többször is, hosszú tömött sorokban, ajándékkal, sok, vattaszakállas közösségépítő, identitásmegőrző bácsi. Ki ne kapott volna pedagógusként üdvözletet (korábban képeslapot) március 8-ra politikustól, ki nem kapott díszoklevelet karácsony előtt két centivel egy többórás tömegnyomorban, mintegy futószalagon, mikor semmi másra nem vágyott volna, csak arra, hogy hagyják végre letenni a szabadságkérvényét?  Ilyenkor nehéz eldönteni, hogy a politikus most ad vagy kap, saját imázsát építi, vagy komolyan érdekli a közadakozás, a tehetséggondozás meg az óvodás és az elballagó diák maga. Mindeközben el tudom képzelni, hogy van olyan politikus[9] is, akinek jelenléte pusztán udvarias gesztus, szimbolikus jelzés a közbenjárásról, a támogató szándékról, mely tettekben valósul meg, s az iskolával való szimbiózisból mindkét fél gyarapodik.

Ideológia, közízlés, kánon

Hogy érzik-e gyermekeink mindezt? Azt, hogy az ideológia mennyire jelen volt az iskolai hétköznapokban, csak az nem érzi, aki nem botlott meg kiscsoportos korában a Haza Sólymainak egyenruhájában egy ménkű nagy zászlóval a kezében az óvodai csoport barna rózsás szőnyegében, nem kapta elő a zsebéből hirtelen a galacsinba gyúrt piros nyakkendőt, mikor belépett az alma mater kapuján, nem szakították le soha a karszámát, s nem lógott el kirándulni a lőgyakorlatról. Nem, a világ nem sokat változott azóta sem, csak más szelek fújnak. Arról, hogy hogyan szivárog be a külvilág az iskolai rendtartásba, olyan irodalmi példák kapcsán beszélgethetünk ma a diákjainkkal, mint az Abigél, az Aranysárkány, A Pál utcai fiúk, a Légy jó mindhalálig vagy az Iskola a határon – s tehetjük ezt nyíltan, szabadon. Vannak iskolák, amelyeknek beszélnek a falai: régmúlt nemzedékek tablói tanúskodnak közízlésről, emberi viszonyokról, világlátásról és hitvallásról. Nemigen tudunk oly kort említeni, mely ne lett volna hatással a diákság ideológiai nevelésére. És úgy van az jól, hogy a közösségnek neveljünk gyermekeket, a külvilágot nem lehet kizárni az iskolából, nincs értelme egy steril közeg létrehozásának, bár bőven volt erre kísérlet. A humán tárgyak természetüknél fogva erőteljesebben vannak kitéve a korszellem változásainak, gondoljunk csak a történelmi nézőpontokra, az irodalmi kánonra vagy a filozófia irányzataira.

De ideológia határozza meg azt is – és ma egyre hangsúlyosabban –, hogy gyermekünk milyen mesekönyvet forgat az iskolában, hogy a pedagógus milyen továbbképzésen vesz részt, hogy milyen pályázatok íródnak meg az iskolában, mire van pénz, mit fejleszt az iskola, mindenáron néptáncolnia[10] kell-e a gyermeknek, vagy hozzájut egy korszerű számítógépes laborhoz, hogy lesz-e a nagyvárosi iskola minden diákjának frissen varrt „magyar ruhája”, vagy valami urbánus viselkedésformát is elsajátíthat ugyanannyiért, szintén a saját identitásának megőrzése céljából,  el lehet-e költeni azt a pénzt mondjuk nyelvtanulásra, hogy miről szól a karácsonyi előadás, hogy talpig zsinórban ünneplik-e a szabadságot március 15-én, ünneplik-e, ünnepelhetik-e, s a szabadság egyáltalán szóba kerül-e. Megtanul-e a gyermek az iskolában kulturáltan nemet mondani, vagy belesulykolják a mindenkorra érvényes bólogatást. No meg, hogy mi legyen Wass Alberttel újfent, s hallhat-e kortársakról, milyen ízlés szerint válogatták össze az adományként küldött díszkötetes irodalmat, megvalósul-e az összmagyar tanterv nemes gondolata egy szép napon, amikor félrenézünk, s mi kerül a kicsengetési kártyára. Megannyi apróság.

 




[1] Ebben a jelentésben használom itt a szót: érdekek harca a közéletben, leginkább a közhatalomból való részesedésre vagy a közhatalom döntéseinek befolyásolására való igyekezet. A pártpolitika, aktív közéleti részvétel és az iskolák koronkénti viszonyának nagy szakirodalmát itt beidézni nem célom, jelen írás nem több, mint hangulatjelentés korunk egyik továbbra is aktuális társadalmi-közéleti jelenségéről.

[2] Azok az iskolák, amelyeknek létszámon alul működő osztályaik voltak, jól tudják, hogy sokszor a létük függött egy-egy közbenjárástól.

[3] A gesztus lényege: az oktatásmenedzser tudja, mire van szüksége ahhoz, hogy jól működtesse a rendszert, amit rá bíztak, legyen az iskola, tantárgy, megyei szakfelügyelet, bármi.

[4] Ebben a jelentésben használom itt a szót: a közélet aktív résztvevője. Pedagógusnak nehéz úgy forgolódni a világban, hogy ne vegyen részt a közéletben. Bár ez a tendencia csökkenőben van, a múlt rendszer „kultúrmunkásai” kiveszőben vannak, ma már egyre kevesebb kolléga gondolja úgy, hogy a munkaidő lejárta után volna még valami feladata a közösségben. És ez aligha kérhető számon rajtuk. Hogy ugyanezeket az embereket kell felszólítani, hogy ugyanbiza legyenek már korunk népszámosai is, az azt bizonyítja, hogy nem sokat változott a tanárokról való közgondolkodás.

[5] Ma Romániában 17 megyében van magyar tannyelvű oktatás. 7 megyében összesen 6 állást töltenek be magyar nyelv és irodalom szakos tanárok. A tendencia javulóban van. Tisztelet illeti azokat, akik becsülettel végzik ezt a munkát úgy, hogy nagyon kevés rálátásuk van a szakmai oldalra, s azokat a módszertanosokat, akik a munkájukat segítik. Ez ismét az emberi minőségen múlik, ha van olyan.

[6] Egyik ominózus megbizatásom tanfelügyelőként az volt, hogy összeszámoljam a körzetemben levő wc-ket. Űrlap, wc-tipológia: kint, bent, lent, fent, pottyant, öblít. Sajnos, elszámoltam őket, mea culpa.

[7] Ebben a jelentésben használom itt a szót: közéleti tájékoztatás, ideológiák terjesztése.

[8] Nem tudom, milyen jelentésben használták ezt a szót.

[9] Ebben a jelentésben használom itt a szót: érdekképviselet, a közösség fontos ügyeinek képviselete.

[10] Nincs a néptánc támogatásával semmi baj, csupán az arányai indokolatlanok. Nehéz elfogadni, hogy egy nagyvárosi iskola minőség-indikátora az lenne, hogy 400 diákjából 380 néptáncol, s a többi énekel, s nehéz elhinni, hogy ez az egyetlen üdvözítő útja az identitás megőrzésének, s a túlpartról nézve: érdemes lenne kutatni, milyen hatással van ez a túlfinanszírozott tevékenység a népi kultúrára magára, vagy annak recepciójára, s annak, ami hagyományőrzés címén az iskolákban, gyermekekkel foglalkozó civil szervezetekben zajlik, van-e valami köze egy egykor volt hagyományhoz? Lásd: ahogy én táncolok, olyan nép nincs.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése