És mi van, ha nem nyer az a fránya kölök?

Megszaporodtak az online térben az oklevéllobogtató képek, végre, hosszú kihagyás után újra tanulmányi versenyektől hangos az iskolaélet. Soha ennyire nem tobzódtunk. Ki vagyunk ennyire éhezve, vagy a szűkre szabott időkeret miatt olyan feltűnő a jelenség? Kell ez? Jó ez nekünk? Akar-e ennyi gyermek ennyi versenyen ennyit versenyezni?

Panaszkodunk, persze. Két bajunk is van: hogy járványidőben sajnos szegény gyermekek nem találkozhattak egymással, meg hogy jaj, mennyi verseny van már megint. S mindkettő jogosan, talán. Mert rossz, ha nincs, s még rosszabb, ha sok van. Megint egymásra tevődnek a versenyek, hát nem képesek „azok fent” figyelembe venni, hogy az angol olimpia helyi szakasza már megint ugyanazon a napon van a matek verseny megyei szakaszával. Dolgozunk ugyan a guminaptár felfedezésén, amibe mindez, a falunap, a nemzeti ünnep, a továbbképzés, az esküvő és a szavalóverseny is beleférjen, de a kutatás még kísérleti stádiumban van. Helyette a kérdés: biztos, hogy erre mind szükség van?

Biztos, hogy mindenkinek minden versenyen részt kell vennie? Egyfelől ott van a minisztérium által elismert versenyek kritériuma, miszerint országos verseny az, amelyre x számú megyéből származó megyénként y számú résztvevő jelentkezik – s ebben a képletben igen értékesek az akár egy gyermekkel megjelenő szórványmegyék. Másfelől ott a szórványszempont[1]: ugyanazt a gyermeket rángatjuk ezerfelé, lévén szűköske a merítés. Vagy a félig tele pohár perspektívájából: nadehát mecsodás nagy esélye van egy szórványgyermeknek továbbjutni egyenest az országos versenyre, ugye.

Van egy nagyon különös emberfajta, aki mindig mindenben versenyezni akar, abban is, hogy ki ér hamarabb futva a sarokig, ki számol több szembejövő kék autót, kinek van a legöregebb nagymamája, és ki hány percig bírja a víz alatt egy levegővel. Az ilyen ember edukációja azzal kezdődött, hogy ő volt az angyal a vasárnapi húsleves elfogyasztásában. Na ő az, akinek a versenykalendáriumnak a hiánytalan abszolválása valamiféle különleges élvezetet szerez. Minden más embernek ez csupán egy road movie, ami minden hétvégén más és más helyszínen produkálja – majdnem ugyanazt. Gyermekek, akik minden hétvégén produkálnak – egyre kevesebbet. Nem árt tehát, ha a pedagógus nem forszírozza a kötelező jelenést minden egyes „fontos” megmérettetésen. Vagy ha szelektálni tud, határt szabni. És ha a szülő nem akarja elrángatni csemetéjét az összes helyre, ahol ráadhatja a fehér térdzoknit. Mi lenne velünk túlzások nélkül?

Hogy húsz évben egyszer minden pedagógus nevel egy táltos tücsköt, aki zsinórban nyeri az összes országos versenyt, az a szakma murphyje, aminek velejárója az, hogy a táltos tücsök eközben lerágja a húst a pedagógusról az utolsó cafatig, de neki ehhez joga van, és közben még szeretjük is őt ezért. Mert a felkészítő tanár már csak ilyen.

Vagy másmilyen. Az, amelyik a kisujját sem mozdítja, s mégis csupa tehetséges gyermek nő fel az árnyékában.

A felkészítő tanárság egyébként a legkényelmetlenebb szerep egy versenyen. A zsűri sosem volt olyan nehéz helyzetben, mint a felkészítő tanár. Mert az, hogy jó tanár az, akinek sok eredményes diákja van, egyszerűen nem igaz. Hogy a diák eredménye egyenesen arányos lenne a felkészítő tanár befektetett munkájával, az csak egy steril matematikai képletben állhatná meg a helyét, a versenyző pszichológiája nem így működik, érzékeny patikamérlegen mérendő a motiváció, a vigasztalás, a közös tanulás, az elejtett megjegyzés, a provokáció, az élményszerzés, a jutifalat, és a vállveregetés aránya, ideje, oka, célja, s még mi minden! No, talán ezért hívják ezt szakmának. S az ilyesmiben az objektív mérőeszközöknek nem sok babér terem. Mert hogyan is mérhetnénk a tanári teljesítményt? Hogyan állíthatnánk fel rangsort mindezek alapján? Hány igazolás? Milyen színű papír? „Pecsétes” papír?[2] Írja-e rajta románul? Hány kiló ilyen papírból rügyezik ki egy érdemfokozat? Egy előkelőbb állás?

Ezek a tanári megmérettetések kiválóan alkalmasak arra, hogy kihozzák belőlünk az emberi természet legalját. Hiszen járványos időkben szűken mérték a pontszerzési lehetőségeket is. Nem mintha ne lettünk volna kreatívak ezügyben is. Mert ha nincsenek versenyek, majd mi online versenyzünk. Online szavalunk, online helyesírunk, online rajzolunk. Mert minden verseny, minden bizottság, minden igazolás és minden fotó egy-egy lépcsőfok, közelebb a falusi iskolából, beljebb és feljebb, egyre magasabbra, pár percnyi hírnév, megkapaszkodás egy lábunk alatt porladó iskola megmaradt órácskáiban, érdemfokozat egy érdemtelen hajszában. Csupa olyan motivációs tréning, aminek semmi de semmi köze nincs a tehetséggondozáshoz, vagy a jó tanársághoz.

Versenyt futnak az iskolák is, minden egyes oklevél reklám, a beiskolázási kampány része, annak bizonygatása, újra és újra, hogy jók vagyunk, mi vagyunk a legjobbak, sokkal jobbak vagyunk, mint a szomszéd iskola. Minden oklevél fenntartja az érdeklődők figyelmét pár másodpercre, létünk függhet tőle. Gratulálunk tehát az ügyes és tehetséges diákjainknak és köszönjük a felkészítő tanárok munkáját. Sőt, alulírott köszönöm a saját munkámat is. Én meg ülök az eredménylistákkal, pontszámokkal a kezemben, s próbálom megfejteni a gratulációk okát.

Van persze az a helyzet is, amikor tényleg örvendeni lehet a gyermek sikerének, mert az tényleg sikeres, és tényleg örvend, s jókedvünkben írunk, fotózunk, összekacsintunk: a közös munka eredményét ünnepeljük, a mester és tanítvány soha véget nem érő szövetségét. Vajon a sok merev arckifejezés, vállonragadott gyerkőc és oklevélmutogató csoportkép mögött megannyi visszafojtott öröm lenne?

A felkészítő tanárénál egyetlen kellemetlen szerep van: a magántanáré. Azé, aki hónapokig készíti fel egy-egy versenyre, vizsgára, s tanítási órák túlélésére a gyermeket, aki névtelenül tördeli a kezét, míg az versenyzik, s reméli, hogy a pénzes, de az illemszabályok között bizonytalanul botorkáló szülő nem köszöni meg neki nyilvánosan a sokéves munkáját, mert ezt az ízléstelenséget nehezen tudná felvállalni a kollégái előtt, eddig ugyanis sikeresen leplezte diákjával folyatott titkos kapcsolatát.

S akkor a fránya kölök képes nem megnyerni a versenyt. Na akkor van baj. Mert hiába volt a kísérőtanári igyekezet, a drága bizottsági hely, semmit se ér az egész. Hogy lesz ebből fotó?

Eközben megkérdeztük a gyermeket: neked ez jó? te jól érzed magad? neked nem sok? vagy éppen elég? büszke vagy azokra, akik büszkék rád?

Vélemény. Nem teljesen komolytalan.



 

 



[1] A szórványszempont mindig mindenütt ott van, természeténél fogva – van ugyanis neki egy igen kellemetlen természete: 1. a szórványban fogyni szokás, 2. nem elég gyorsan, nem elég egyenletesen, nem mindenütt egyformán, nem ugyanolyan okból stb.

 

[2] A pecsétes papír egyik nagy kedvencem, leginkább a pörköltszaftost szoktam preferálni, ha már választani lehet. Enyhén csípősen, névreszólóan, igen, két l, vagy inkább egy, de az hosszú.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése